Zábavné parky

Aké by to boli prázdniny bez kolotočov a zábavných parkov. Keď spoločne s deťmi výskate na obrovských horských dráhach a zažívate

dobrodružstvo s príchuťou adrenalínu či rozprávky.

NEMECKO

Europapark

V nemeckom meste Rust pri Freiburgu, v blízkosti francúzskych hraníc a mesta Štrasburg, denne otvára svoje brány pravdepodobne jeden z najkrajších a najväčších zábavných parkov v Európe. Ideálne je vyraziť tam na viac dní, pretože za jeden nemáte šancu zažiť a vidieť všetky úžasné atrakcie. Tie sú tematicky rozdelené akoby v dvanástich samostatných štátoch a dvoch samostatných sekciách, Detský svet a Dobrodružná krajina. Každý „štát“ je architektonicky, výzdobou, kuchyňou v reštauráciách aj programom nastavený na krajinu, ktorej je venovaný. Nebojte sa prísť sem s deckami každej vekovej kategórie. Pre najmenších do osem rokov je tu Detský svet a pre horúce adrenalínové hlavy zase horská dráha Silver Star. Na 73 metrov vysokej, točiacej sa a vlniacej sa dráhe sa budete strmhlav rútiť približne 130-kilometrovou rýchlosťou. Čo ešte? Kolotoče, atrakcie od výmyslu sveta či rozprávkový park. Prebiehajú tiež divadelné, filmové predstavenia dokonca v 4D, kde budete cítiť chlad, vietor, mokro a aj vás vyfúka. Odohrávajú sa tu aj koncerty, kaskadérske a tanečné šou a každý rok pribúdajú nové atrakcie. Hlad zaženiete v 30 rôznych reštauráciách, bufetoch a stánkoch. Parkujete zadarmo.

Otvorené: denne od 9.00 do 18.00.
Cena: deti od 4 do 11 rokov 32 eur, dospelí 36 eur. Dvojdňová vstupenka stojí pre deti od 4 do 11 rokov 59 eur, pre dospelého 67 eur. A platí až sedem dní od prvého dňa vašej návštevy. Ak má vaše dieťa v deň návštevy narodeniny, zabávať sa bude zadarmo.
Ubytovanie: v komplexe sú štyri štvorhviezdičkové hotely ako z rozprávky. Dospelá osoba zaplatí za noc s raňajkami v 5-posteľovej izbe 58 eur, v štvorposteľovej 66 eur, v dvojlôžkovkej izbe 90 eur. Dieťa od 4 do 11 rokov za noc s raňajkami v 5-posteľovej izbe 38 eur, v štvorposteľovej 43,50 eura, v dvojlôžkovkej izbe 68 eur. Oplatí sa kúpiť si balíček na dva alebo tri dni. Máte v tom jednu alebo dve noci a dva alebo tri vstupy do parku. Napríklad dospelý v 4-posteľovej izbe zaplatí za noc s raňajkami a 2 vstupy 125 eur. Alebo sa ubytujte v kempe, ktorý je vzdialený iba päť minút chôdze. Za miesto na stan, karavan a auto dáte za deň najviac 6 eur a za noc 22 eur.
Všetky informácie nájdete na: www.europapark.de

NEMECKO

Legoland

 

Neďaleko Mníchova, pri meste Günzburg, sa akoby šibnutím čarovného prútika ocitnete v krajine malých kociek, ktoré menia život malým aj veľkým už desiatky rokov. Na priestore veľkom ako 26 futbalových ihrísk budete vy aj vaše deti otvárať ústa v nemom úžase, čo všetko sa z maličkých lego kociek dá vytvoriť. Ožijú pred vami najznámejšie scény z kultových Hviezdnych vojen, pred očami vám v minilande vyrastú mestá a stavby zo všetkých kútov sveta, v hamburskom prístave premávajú lode, nakladajú a vykladajú tovar, na letisku vládne čulý ruch. A to všetko z magických kociek lego. A všetko sa hýbe, takže sa budete cítiť ako Gulliver na svojej ceste medzi liliputánmi. Keď sa vám už bude točiť z toľkých kociek hlava, sadnite napríklad do malých džípov a z bezpečnej vzdialenosti sledujte skutočné exotické zvieratá. Legoland nie je iba o kockách, ale aj o zábavných atrakciách, horská dráha, otočná vyhliadková veža, pirátske lode či plavba na kanoe v dinosvete. Hlavy si schlaďte vo vodnom svete.

Otvorené: denne od 10.00 do 18.00, v niektoré dni až do 19.00 alebo 20.00. Presný kalendár nájdete na internete.
Cena: jeden deň deti od 3 do 11 rokov 33 eur, online kúpa 31 eur, dospelí 37 eur, online nákup 35 eur, rodinná vstupenka 109 eur pri online nákupe.
Ubytovanie: v pravej nefalšovanej lego dedinke si vyberiete štýlový domček alebo rytiersky stan či kemping. V cene od 248 eur je ubytovanie rodiny na noc, raňajky a druhý deň v parku zdarma. Nakupujte cez internet a ušetríte až 39 eur.
Všetky informácie nájdete na: www.legoland.de

SLOVENSKO

Donovaly – Habakuky

 

Klasika medzi klasikami. V dnešnom svete niekedy až šialených bojových príbehov, ktorých sa mnoho ráz boja aj rodičia, je rozprávkový svet Habakuky perfektným spôsobom, ako deckám priblížiť tradičné slovenské rozprávky. Zaznamenal ich náš najväčší zberateľ rozprávok, Pavol Dobšinský. V krásnej prírode Donovál vás privíta 15 objektov, domčeky, amfiteáter, hodovňa, herňa pre deti. Výtvarník Paľo Hadač využil prírodné materiály a majstrovsky vytvoril ilúziu rozprávkových chalúpok, ktoré každý deň ožívajú rozprávkovými príbehmi v podaní hercov. V herni sú pripravení animátori a počas víkendov remeselníci približujú tradičné ľudové remeslá.

Otvorené: denne od 10.00 do 18.00.
Cena: do 3 rokov zdarma, od 3 – 15 rokov 5,50 eura, dospelí 8,50 eura

RAKÚSKO

Práter

 

Ísť s deťmi do Viedne a nezobrať ich do najnavštevovanejšej pamiatky v súkromnom vlastníctve by bol hriech. V centre mesta už mnoho rokov stojí a zabáva ľudí všetkých vekových kategórií svet kolotočov, horských dráh, adrenalínových atrakcií, strelníc či strašidelných zámkov. Tiež sa, samozrejme, nemusíte obávať hladu, stánky a reštaurácie ponúkajú, na čo si len spomeniete vy a vaše deti. A od mája tohto roku pribudla nová úžasná atrakcia. Monumentálne železné koleso vysoké až 65 metrov získalo nový šat a jazda na ňom novú príchuť. Popri kabínach akoby prechádzali umelecké predmety, zvukové obrazy vás takto zavedú do multimediálneho sveta. Zážitok je nočná jazda, pamiatka je zahalená do zlatého, strieborného a jantárového svetla. A to nie je všetko, dve minúty pred každou celou hodinou zažiari obrovské koleso toľkokrát, koľko bude hodín.

Otvorené: denne od 9.00 do 24.00.
Cena: od 3 rokov 3 eurá, dospelí 7,50 eura, lístok pre štvorčlennú rodinu je za 19 eur.

TALIANSKO

Gardaland

 

Do najväčšieho talianskeho zábavného parku sa vydajte k juhozápadnému pobrežiu jazera Lago di Garda. Neďaleko je aj nádherné starobylé mesto Verona, kde prežívali svoj tragický príbeh lásky Romeo a Júlia. Váš príbeh bude na rozdiel od toho ich plný zábavy, radosti a úžasných zážitkov. Pripravených je 37 špeciálnych atrakcií a nové pribúdajú každý rok. Tá tohtoročná je totálny adrenalín ako z Jurského parku. Absolútne gigantická horská dráha sviští obrovskou rýchlosťou, kým vy sedíte, vlastne napoly visíte v špeciálnych sedačkách. Celý park je rozdelený na tematické časti. Energy je nabité adrenalínovými atrakciami, na ktorých sa vám bude točiť hlava a výskať budete od začiatku až do konca. V spektakulárnom 4D predstavení, v ktorom sa stanete akčným hrdinom, zažijete nervy zničujúcu cestu v nikde sa nekončiacom tuneli a mnoho ďalšieho. Ostrov dinosaurov, loď Colorado, magická hora či dom bláznovstiev sľubujú zážitky na celý život. Vo Fantasy si prídu na svoje malé detičky, ale aj dospelí. Ožijú rozprávkové príbehy, premávajú zábavné vlaky, vinú sa panoramatické cesty. Zalietate si na lietajúcom ostrove. Za bránami Adventure sa ocitnete v Údolí kráľov, medzi korzármi či v najslávnejších kaňonoch. A čo by bol zábavný park bez šou? Stredoveké súboje, vodná šou a na záver si pozrite Sea life, čiže podmorský svet.


Cena: deti, ktoré merajú menej ako meter, zdarma, inak celodenná vstupenka 36 eur, dvojdňová 52 eur, trojdňová 70 eur. Rodina s jedným dieťaťom zaplatí 87 eur, s dvoma deťmi 116 eur a s tromi 145 eur. Deti musia mať menej ako 10 rokov. Večerný vstup od 18.00 do 23.00 stojí 15 eur.
Ubytovanie: v komplexe sa nachádza štvorhviezdičkový hotel. Dvojlôžková izba s raňajkami stojí 150 eur, doplatok za polpenziu na osobu vyjde 27 eur.
Všetky informácie nájdete na: www.gardaland.it.

CHORVATSKO

Dinopark u Omniše

                           

 

Novo otvorený dinopark pri Omniši obľúbenom letovisku v Chorvatsku.

https://www.dinopark-croatia.com

 

Zábavné park POĽSKO

  • Zábavný park
  • Rozloha: 26 ha
  • 42 atrakcií
  • Lokalita: Park Śląski (Sliezsky park) pri Chorzówe, PL

Legendia - Sliezsky zábavný park (Śląskie Wesołe Miasteczko) pri poľskom meste Chorzów je najväčším a najstarším parkom v Poľsku. Bol uvedený do prevádzky v roku 1959. Jeho rozloha je 26 ha. Park sa nachádza v hornosliezskej priemyselnej aglomerácii s unikátnou „oázou zelene“ Sliezskeho parku (Park Śląski). Najväčšou atrakciou lunaparku sú lietadlá zavesené na 30 m vysokej veži. Od roku 1985 je v prevádzke tzv. ruské koleso, z ktorého je výhľad na celé Sliezsko. V roku 2007 pribudla parku horská dráha, ktorej najvyšší bod je vo výške 18 metrov. V areáli je 42 atrakcií. TMR vlastní 75% podiel na parku a prevádzkuje ho od mája 2015. TMR sa zaviazalo investovať do modernizácie parku 120 mil. PLN (30 mil. EUR) do roku 2020.

 

 


Zábavné parky v Nemecku za 7 dní

https://hajekvelinska.blog.idnes.cz/c/409167/7-dni-po-nemeckych-zabavnich-parcich.html