UK , Škotsko

Nádherný trip karavanistov spracovaný aj s fotkami a popisom na mape

https://uk2014.hlodoun.net/

 

Zabudnite na drahú Route 66. Európa predstavila konkurenciu, ktorá sa okamžite stala hitom

 

Kto by cestoval až do USA, keď si môže urobiť poriadny roadtrip v Európe?

Zabudnite na drahú Route 66. Európa predstavila konkurenciu, ktorá sa okamžite stala hitom

Legendárnej Route 66 sa zrodila konkurencia - turisti objavili škótsku cestu North Coast 500 plnú skalísk, belostných pláží aj starobylých hradov, uvádza iDnes.cz. Škótska cesta NC 500 dostala v januári ocenenie, píše portál DailyMail.

Je dlhá 500 míľ (asi 805 kilometrov) a obkolesuje severné pobrežie Škótska. Povedie vás škótskou Vysočinou (anglicky Highlands) alebo pohorím Ben Hope and Suliven.

​Civilizovanú, ale pustú a pokojnú krajinu lemujú nezabudnuteľné starobylé zámky, ako rozprávkový Dunrobin, hrady a zrúcaniny, ako je napríklad hrad Ardvreck, alebo fotogenické biele pláže Dornoch a Achmelvich.

Destinácia s najlepšími zážitkami sveta

Túto trasu Briti otvorili v máji roku 2015 a od vtedy pumpuje do ekonomiky "Ďalekého severu" 9 miliónov libier (viac ako 10 miliónov eur) ročne. Trasa je u turistov veľmi populárna a za necelé tri roky sa stala natoľko vyhľadávanou, že ju mnohí z nich označujú za destináciu s najlepšími turistickými zážitkami sveta.

Po ocenení v magazíne Travel záujem o európsky roadtrip najskôr ešte porastie. Trasa North Coast Road 500 začína a končí v meste Inverness, ktoré leží blízko slávneho jazera Loch Ness.

​Z Inverness mieri k dedinke Kyle of Lochalsh na západnom pobreží, severným pobrežím potom k dedine John O'Groats a po východnom pobreží späť do Inverness.

Virtuálnu ukážku krás, ktoré čakajú na ceste nájdete vo videu:

https://www.youtube.com/watch?time_continue=6&v=bcno33mC-_Y

"Keď vezmeme do úvahy len počet značených zastávok s vyhliadkou na kilometer, ukáže vám táto trasa po pobreží škótskej Vysočiny, že nemáte žiadny dôvod platiť drahú cestu do Spojených štátov, aby ste si užili poriadny roadtrip," píše magazín Travel.

"Choďte na jar - užijete si iskrivé jazierka, údolie so záplavou kvetov, špliechanie tyrkysového mora a ružovkasté, dokonale čisté pláže," radí Travel. Dodáva, že cestu lemujú útulné ´bed and breakfast´ krčmičky, ako je napríklad Auld Post Office zasadená do poľnohospodárskej krajiny v Caithness blízko dediny John O'Groats.

Trasa alebo jej časť sa dá rýchlo prejsť počas predĺženého víkendu, lepšou možnosťou ale je niekoľkotýždňový pobyt, aby ste si okolité pamiatky a scenérie mohli do sýtosti užiť.

Pätina trasy NC 500 vedie jednosmernými cestami. Obľuba tejto trasy u cestovateľov má podľa spoločnosti Highlands and Islands Enterprise pozitívny vplyv ako na počet turistov v doposiaľ ľahko prehliadanom severe Škótska, tak na obchod v tamojšej oblasti.

Pozrite si trasu obľúbenej cesty:

 

Sango Sands Caravan Site - Camp UK / ŠKOTSKO

 

https://sangosands.com/

 

Kemping
 

Kemp je otvorený od apríla do konca októbra s voľným kempingom mimo sezóny (obmedzené zariadenia). Existuje päťdesiat osem elektrických bodov, niektoré tvrdé a niektoré na tráve. Pre stany a tých z vás, ktorí nevyžadujú elektrický hák, je tu dostatok priestoru a stačí si rezervovať, ak potrebujete elektrický hák. Vybavenie hotela zahŕňa WC a sprchové kúty. K dispozícii je tiež likvidácia odpadu, umývanie riadu a práčovňa.
Pre tých, ktorí sú v stane, je k dispozícii táborová kuchyňa s bezplatným plynom.
Domáce zvieratá pod kontrolou sú vítané a sú bezplatné.

 

Reštaurácia a bar
 

Priľahlý kemp je reštaurácia a bar Sango Sands Oasis. Tu nájdete skvelé jedlo, plný bar s množstvom škótskych whisky, miestne privítanie a nádherný výhľad na more.

Veľryby, pečeť a delfíny
 

Veľryby, pečate a dokonca aj príležitostné Bottlenose Dolphin môžete vidieť v tejto destinácii . Je to jeden  z mnohých zážitkov vdaka ktorému sa sem niektorý návšetvníci vracajú každy rok .

Miestna oblasť
 

V tejto väčšine severnej časti vysočiny je veľa čo robiť a vidieť, vrátane návštevy impozantných a dramatických čŕt okolitého pobrežia, ako sú Smoo Cave, Faraid Head, Cape Wrath a Loch Eriboll.

Úžasné skalné útvary, pláže a jaskyne sú vyrezávané jedinečnou lokálnou geológiou, pretože sú súčasťou úžasného Geo Parku.

Krátka prechádzka vás zavedie do Balnakeilu, ktorý hostí zaujímavú architektúru, starobylý kostol z roku 722, golfové ihrisko s úžasnými výhľadmi, úžasnú dlhú piesočnatú pláž a jedinečnú remeselnú dedinu -je  veľa toho čo sa tu dá robiť a vidieť!

Jazda na kajaku

S počtom prítokov, zátokami a zálivmi v oblasti, je  jazda na kajaku okolo Cape Wrath a pozdĺž severného pobrežia obľúbená v lete. Durness je ideálnym miestom pre tento šport.

jazda na bicykli

 

Ako severozápadný roh britského cestného systému je veľmi populárne jazdiť okolo Durnessu.

Golfové ihrisko

Deväť zelených s osemnástimi rôznymi odpališťami, toto golfové ihrisko, ktoré sa vyznačuje nezabudnuteľným programom Peter Alice, má nádherný výhľad na záliv Balnakeil a Cape Wrath. Nezabudnite nadšenci golfu, návštevníci sú vítaní.