Dánsko

 

Dánsko je rajom pre kempovanie, pretože voda je vždy hneď za rohom. Priamo za hranicami s Nemeckom sa dánske pobrežie Severného mora s rozsiahlymi piesočnými plážami rozprestiera viac ako 500 kilometrov na najsevernejší bod Dánska, "Grenen".

 

Na vrchole Jutského polostrova sa stretávajú impozantné vlny morí Skagerrak a Kattegat, jedinečný prirodzený zážitok. Na dánskom pobreží Baltského mora však vlny sú zvyčajne jemné. Pláže sa vyznačujú veľkou rozmanitosťou - hladkými štrkovými kameňmi, močiarovými kameňmi a najjemnejším bielym pieskom.

Dánska pláž AdvetorialFoto: Ralph Binder, Niels Thye
Búrlivé časy: Hrubé pobrežie Severného mora v Dánsku je skúsenosťou sama o sebe.

S viac ako 400 ostrovmi má Dánske Baltické more celkovo približne 6 600 km pobrežia. A dokonca aj tí, ktorí kempujú na jednom z krásnych miest vo vnútrozemí Dánska, voda je vždy blízko. Nájdete tu rieky, jazerá, záplavové oblasti a hlboké modré fjordy. Navyše, Severné a Baltské more nie sú vzdialené viac ako 50 kilometrov.

Dánsko má celkovo približne 500 kempingov. Zariadenie sa pohybuje od jednoduchých a známych až po luxusné. Pri prenocovaní môžete potrebovať platný kemp, Camping Key Europe. Najlepšie preskúmané priamo vo vybranom kempe.

 

V motorhome na ceste

Dánsko Advetorial parkovacie miestoFoto: Ralph Binder, Niels Thye
Dánsko ponúka približne 500 kempingov - voda je takmer vždy v blízkosti.

V kempingu môžete zostať v Dánsku iba na oficiálnom kempingu alebo parkovacích miestach. Pri okružných cestách je asi 400 miest možnosť prenocovania na ihriskách. Väčšina kempov ponúka ihrisko podľa "princípu rýchleho zastavenia", tj zastavenia medzi 20:00 a 10:00 nasledujúceho dňa. Dánske najväčšie kempingové združenie DK-Camp má taktiež celkovo 120 tzv. DK ihrisko, z ktorých mnohé umožňujú flexibilný príchod a odchod. Na www.dk-camp.dk sú všetky zúčastnené kempingy uvedené pod "DK- Stellplätze ". Okrem toho je k dispozícii aj online brožúra so všetkými parkovacími miestami.

Ceny za rýchle zastavenie alebo ihriská sa môžu líšiť, ale zvyčajne sú okolo 1 € za hodinu alebo okolo 13 € za noc. Toto je základná ponuka. Okrem toho je možné rezervovať elektrickú energiu, prístup k hygienickým zariadeniam, doplňovanie pitnej vody a likvidácia použitých vôd. Ďalšie informácie a zoznam všetkých parkovacích miest sú k dispozícii na www.stellplatzfuehrer-daenemark.de .

 

Kultúrny človek, milovník prírody alebo milovník mesta? Cestovanie s dvoma deťmi alebo s deťmi? 19 interaktívnych kempingových tému bolo vyvinutých tak, aby bolo plánovanie jednoduchšie pre každý typ dovolenky. Tá sa pohybuje od "kempu ostrova" až po "hrady a zámky", "Vikingov" a "prírodné oblasti" až po "detské atrakcie", "záhrady a parky" a trasy zamerané na konkrétne regióny a mestá. Podrobné popisy trasy možno nájsť online na adrese www.visitdenmark.de/routenTýmto spôsobom môžu kemperi sledovať a stiahnuť rôzne trasy pred cestou alebo počas plavby v počítači, na tablete alebo na smartfóne. Trasy obsahujú 16 staníc s tipmi pre kempingy a atrakcie. Trasy je samozrejme možné kombinovať alebo rozširovať podľa potreby.

Aj bez kolies: dovolenka na chatu v kempe

Dánsko Advetorial Foto: Ralph Binder, Niels Thye
Tu si môžete dobre odpočinúť: od praktických kabín až po luxusné ubytovanie je všetko ponúkané.

Dovolenka v kabíne v kempe je ideálna pre tých, ktorí majú radi strechu nad hlavou a zároveň chcú byť súčasťou teplej kempingovej komunity. V dánskych kempingoch si môžu rekreanti vybrať medzi viac ako 5 000 kabín rôznej kategórie. Sú označené hviezdami a sú v rozsahu od základných, praktických kabín až po luxusné ubytovanie s krytými terasami, TV, sprchami s teplou vodou a mnoho ďalších zariadení. V mimosezóne je možné ušetriť veľa peňazí. Kto začína svoju dovolenku pred alebo po školskej dovolenke, dostane pohodlnú chatu od cca 47 € za deň. Aj pre kempingové kempy môžete potrebovať kempingový priesmyk.

 

Informácie a fakty o kempingu v Dánsku

Na www.visitdenmark.de/campingurlaub nájdete všetko, čo stojí za to vedieť a inšpiráciu v okolí kempingového raja Dánsko, ako aj časopis na stiahnutie.

  • V celom Dánsku je okolo 500 kempingov - mnohé sú blízko mora.
  • V kempingu môžete zostať v Dánsku iba na oficiálnom kempingu alebo parkovacích miestach. Na 408 miestach je možnosť "Quick-Stop".
  • V Dánsku je viac ako 5 000 kabín rôznych kategórií
  • 19 interaktívnych kempingových tému bolo vyvinutých tak, aby bolo plánovanie jednoduchšie pre každý typ dovolenky

 

  • približne Tretina z 500 kempingov je tiež otvorených v zime