KALANDPARKY Madarsko

06.08.2017 16:01

KALANDPARK 

sú zabavné parky v Maďarsku zamerané na pohybové hry. tarzan dráhy, člnkovanie vo vode, proste aktívny oddych.

V linku nižšie máte ich zoznam cez google podľa polohy.

https://www.google.hu/search?q=Kalandpark&npsic=0&rflfq=1&rlha=0&rllag=47806802,20364254,116560&tbm=lcl&ved=0ahUKEwj_25GF5MLVAhVGJ8AKHQyMAKoQtgMILg&tbs=lrf:!2m1!1e2!2m1!1e3!3sIAE,lf:1,lf_ui:1&rldoc=1#rlfi=hd:;si:;mv:!1m3!1d1069939.2256899518!2d18.183772787499947!3d47.01698392131619!3m2!1i1099!2i590!4f13.1

BALATON

Zoznam kempingov: https://www.google.hu/search?tbm=lcl&q=Balaton+kamping&oq=Balaton+kamping&gs_l=psy-ab.3..0i10k1j0i22i30k1l2j0i22i10i30k1.311203.314909.0.315163.15.15.0.0.0.0.145.1546.6j9.15.0....0...1.1.64.psy-ab..0.15.1542...0.afber0Ddf0A
Balaton je najväčšie jazero v strednej Európe. Nachádza sa v Maďarsku. Jeho hladina sa nachádza 104 metrov nad morom. Najväčšia hĺbka je 11 metrov. Rozloha je 591 km².
 
1. Hlavné turistické centrum Balatonu – Siófok

Siófok možno bez pochyby nazvať maďarským letným hlavným mestom. Počas sezóny to tu pulzuje dňom i nocou. Siófok je známy svojimi dlhými trávnatými plážami. Piesok na Balatone nehľadajte. Trávnatý povrch je však pekne upravený.
Známa atrakcia Siófoku - vyhliadková veža
2. Rozprávkový polostrov Tihany
Dočítali sme sa, že pomenovanie Tihany pravdepodobne pochádza zo slovanského slova „ticho.“ Ak máte radi Provensálsko a radi by ste si ho pripomenuli, choďte jednoznačne na polostrov Tihany, ktorý sa nachádza v severnej časti Balatonu. V minulosti  bol tento polostrov ostrovom, avšak s ubúdajúcim množstvom vody sa z ostrova stal poloostrov. A prečo práve spojitosť s Provenskálskom? V prvom rade pre pestovanie levandule, ktorá zdobí mnohé domčeky. Pestuje sa tu už roky a je neodmysliteľne spätá s týmto miestom. V lokálnych obchodíkoch si môžete kúpiť levanduľový med alebo olej. Sú veľmi chutné a zdravé. Nachádza sa tu množstvo malebných obchodíkov so suvenírmi, sympatické kaviarničky, ktoré priam zvádzajú dať si ďalšiu a ďalšiu kávičku, či pohár chutného lokálneho vínka.

 
Pohľad na jedno z vnútorných jazier polostrova Tihany.
Na poloostrov sa dostanete loďou zo Siófoku. Avšak existuje omnoho kratšia a lacnejšia cesta, o ktorej sme najprv nevedeli. A tak sme šli jeden deň loďou zo Siófoku na Tihany. Loď má však jednu zastávku na druhom brehu v letovisku Balatonfured a odtiaľ potom smeruje priamo do malého prístavu na Tihany. Cesta loďou nám trvala hodinu a pol jedným smerom, takže sme touto plavbou stratili 3 hodiny. Hovorím stratili, pretože z mestečka Szántód, odkiaľ chodia pravidelne kompy, ste na Tihany za 15 minút a vyjde Vás to o niekoľkonásobne menej forintov. Ak prídete do Szántód na aute, môžete ho tu nechať zaparkované na bezplatnom parkovisku. Autom však môžete ísť aj na polostrov, každá kompa má kapacitu previesť niekoľko desiatok áut a nestojí to veľa peňazí. Určite sa to viac oplatí, ako obísť si to autom dookola.
3. Stoličný Belehrad – korunovačné mesto uhorských kráľov

Približne 45 kilometrov autom od Siófoku môžete navštíviť významné maďarské mesto Stoličný Belehrad, v maďarčine Székesfehérvár, čo doslova znamená „Stoličný Biely hrad“. Bolo to zo začiatku rímske mestečko Herculia, potom málo významná osada a od panovania prvého uhorského kráľa Štefana I. sídlo uhorských kráľov. Ako prvé v Uhorsku bolo povýšené na slobodné kráľovské mesto výsadou kráľa Ondreja II. z roku 1222. Na tomto miesto bolo korunovaných 36 kráľov až do roku 1543, keď mesto obsadili Turci a držali ho až do roku 1688. Korunovácie sa konali v trojloďovej bazilike postavenej v 10. storočí, v jednej z najbohatších stavieb svojej doby, ktorú turecké vojská zničili a zrovnali so zemou, podobne ako aj ostatné stavby v meste. Dnes je v tomto areáli múzeum venované histórii a významu tohto miesta.

V polovici 18. storočia sa začal nový rozvoj mesta, súčasný obraz starého mesta vytvárajú barokové a klasicistické stavby. Rozvoj pokračoval aj v 19. storočí, keď pribudli prvé továrne. Najväčšia zmena vo vývoji mesta nastala po roku 1945, počet obyvateľov sa zvýšil z 35 000 na vyše 110 000 a staré mesto obklopili nové panelové sídliská.

V samotnom meste sme sa však dlho nezdržali. Pozreli sme si to, čo zostalo zo slávnej baziliky, dali sme si halászlé a zmrzlinu v centre meste a šli sme si pozrieť snáď najväčšiu atrakciu v meste – Bory Vár.

Túto fascinujúcu stavbu sme videli najprv len na obrázku a mysleli sme si, že je to nejaký zrekonštruovaný stredoveký hrad. Realita nám však vyrazila dych. Pozemok si kúpil známy maďarský architekt a sochár Jeno Bory a rozhodol sa na ňom vybudovať svoj vysnený hrad. Staval ho niekoľko desaťročí počas letných prázdnin, keďže počas roka vyučoval na Akadémii umení. So stavbou mu pomáhalo len pár priateľov a materiál na stavbu svojho hradu vymieňal za svoje sochy. Výsledok je ohromujúci a uznanie umelcovi patrí za odhodlanie s akým sa do stavby pustil. 

4. Zámok Brunswick – centrum maďarského kultu skladateľa Ludwiga van Beethovena

Pár kilometrov od Stoličného Belehradu smerom na Budapešť sme sa zastavili v nádhernom zámku Brunswick s rozľahlým parkom. Zámok je známy najmä vďaka hudobnému skladateľovi Beethovenovi, ktorého podporoval mecenáš a milovník hudby gróf Anton Brunswick. Jeho rodinu spájali s nemeckým skladateľom priateľské vzťahy. Stretli sa vo Viedni v roku 1799, a potom bol Beethoven častým hosťom v Martonvásár, kde vyučoval hru na klavír obe dcéry grófa Theresu a Josephinu. S Beethovenom sa priatelil aj syn Ferenc, sám dobrý hráč na violončelo a jeho manželka, nadaná klaviristka. Na znamenie priateľstva venoval Majster niekoľko svojich skladieb členom rodiny Brunswick, ako napríklad Apassionátu f-moll a Sonátu fis-dur. Z početnej korešpondencie je zrejmé, ako vášnivo Beethoven mnoho rokov Josephinu miloval. Hudobní historici sa domnievajú, že v nej Majster našiel legendami opradenú "nesmrteľnú milenku" (táto epizóda z Beethovenovho života bola dokonca sfilmovaná. Hlavnú úlohu si v nej zahral Gary Oldman. Film z roku 1994 jednoznačne odporúčam. Volá sa „Nesmrteľná milenka“).

Po vstupe do areálu vás uvíta elegantný, romantický pohľad na neogotický zámok s vežičkami a z kameňa vytesanými ozdobami, obklopený mohutnými stromami a malou fontánou. Rozľahlá anglická záhrada slúži súčasne k vedeckému bádaniu i umeniu. Bývalé sídlo rodiny Brunswick je dnes miestom Výskumného poľnohospodárskeho inštitútu maďarskej Akadémie vied, v piatich miestnostiach na prízemí zámku sa však nachádza pamätné múzeum nesmrteľného Beethovena. V jednej z miestností sa nachádza video izba, kde môžu milovníci hudby opticky i akusticky prežiť Beethovenovu hudbu. Je tu dokonca uložený pramienok Beethovenových vlasov.

Menšia časť 70 hektárov rozľahlého anglického parku slúži vede, vďaka raritám, vyskytujúcim sa medzi viac než 300 stromami, bol celý park vyhlásený za chránenú prírodnú oblasť. Väčšia časť parku slúži po celý rok návštevníkom.

Na malý ostrovček uprostred jazierka v parku vedie pôvabná lávka. V tomto skvoste parku sa od roku 1960 každoročne konajú koncerty na oslavu Beethovenovej hudby.

5. Zámok Helikon – druhá najväčšia a najkrajšia aristokratická budova Maďarska

Priznám sa, že na návštevu tohto prekrásneho zámku nám už nezostal čas, ale plánujeme sa tu budúci rok vrátiť a dokončiť tak nás naplánovaný itinerár. Zámok Helikon je so 101 miestnosťami druhým najväčším a najnáročnejšie zrekonštruovaným a zariadeným kaštieľom v krajine. Dnes je celá kultúrna pamiatka múzeom. Stavbu barokového kaštieľa začal Kristóf Festetics v roku 1745. Budovu obklopuje krásna záhrada a anglický park s vodotryskom. V záhrade rastú pradávne stromy, medzi nimi nájdete niektoré aj 400 ročné. Pod zámkom je vybudovaný 500 ročný pivničný systém, v ktorom od roku 2005 sídli Dom Balatonských Vín, ktorý ponúka aj prehliadky spojené s degustáciou.

Tu by som sa rád zastavil pri aristokratickej rodine Festitics a jej význame pre Maďarsko. Grófi a kniežatá z tejto rodiny, ktorí tu žili od tridsiatych rokov 18. storočia, boli nielen urodzení svojím pôvodom, ale aj svojimi činmi. Zaslúžili sa nielen o výstavbu nemocnice, lekárne a gymnázia, ale založili v roku 1797 Georgikon, prvú Vysokú školu poľnohospodársku v Európe. Podporovali národnú literatúru, umenie a múzeá a nechali postaviť prvý parník, ktorý prevádzkoval pravidelnú prepravu po Balatone. Podieľali sa na zušľachťovaní zvierat a chove koní, skrátka Keszthely prežíval svoj rozkvet.

6. Kašieť v obci Dég: tajné centrum slobodomurárov

Necelých 40 kilometrov od Siófoku sa nachádza v obci Dég jeden z najkrajších a jediný verejnosti prístupný klasicistický kaštieľ, ktorý obkolesuje najväčšia anglická záhrada v Maďarsku. Tento areál je priam stvorený na romantické prechádzky. Cítili sme sa tu veľmi príjemne, človek v tomto prostredí okamžite zabudne na všetky bežné starosti. Ku kaštieľu sa viaže hneď niekoľko legiend. Spomína sa ako tajné centrum slobodomurárov. Aj keď sa nezachovali dôkazy o ich tajných stretnutiach faktom je, že viac ako jedno storočie sa v kaštieli uchovával ich tajný archív. Majiteľ kaštieľa Antal Festetics bol tiež slobodomurárom.

Turistickou atrakciou je 1 míľu dlhý malebný rybník v anglickej záhrade, ktorý je najdlhším rybníkom v Maďarsku. Jeho skutočnou architektonickou lahôdkou je jedinečná záhradná stavba – dom Hollandi na ostrove oproti kaštieľu. Na jeho prízemí bol v jednej časti kravín, na poschodí bol apartmán slúžiaci aj ako sanatórium pre jednu z grófiek trpiacou na tuberkulózu.

V súčasnej dobe začala veľkolepá rekonštrukcia kaštieľového komplexu. V hlavnej budove dlhej takmer 100 metrov je možné vidieť jedinečnú výstavu , ktorá predstavuje život rodiny Festetics, históriu kaštieľa a parku, okrem toho sa návštevníci môžu zoznámiť aj s príbehom maďarského slobodomurárstva. V nádhernom udržiavanom lesoparku môžete príjemne stráviť čas dlhou prechádzkou.

7. Hrad Sümeg - tichý svedok turecko-habsburských šarvátok

Hrad Sümeg sa nachádza blízko jazernej jaskyne Tapolca. Dá sa to všetko obehať za jeden deň spolu s kaštieľom Helikon. Prvý krát sa hrad Sümeg spomína v roku 1318. Nachádza sa na kužeľovitom vápencovom vrchu vulkanického pôvodu a patrí medzi najlepšie zachované hrady v Maďarsku. Bol vybudovaný v priebehu 13. storočia ako obrana proti mongolským nájazdníkom. Svoj význam potvrdil i v dobe tureckých útokov, nakoniec ho však vypálilo začiatkom 18. storočia habsburské vojsko. Hrad Sümeg tu stojí ako tichý svedok turecko-habsburských šarvátok, ktoré sa z veľkej časti odohrávali práve na území dnešného Maďarska. Sümeg spolu s Veszprémom sa stali na 200 rokov i sídlom veszprémskeho biskupa. Z hradu je nádherný výhľad do okolia, hlavne na vápencové pohorie Badacsony so svojimi vinicami a jazero Balaton.

8. Jazerná jaskyňa Tapolca – prírodná rarita

O existencii tejto prírodnej rarity sme takisto netušili. Jazerná jaskyňa Tapolca jednoznačne patrí medzi najväčšiu turistickú atrakciu tohto kúpeľného mestečka. Táto prírodná rarita sem priláka každoročne mnoho návštevníkov a milovníkov jaskýň. Môžete si ju prezrieť pod vedením skúsených sprievodcov a nezabudnuteľný zážitok Vám poskytne aj člnkovanie sa na jej hladine.

Jaskynný systém bol objavený pri vŕtaní studne v roku 1902 a svoje brány pre verejnosť otvorila v roku 1912. Z celkovej dĺžky takmer 4 km je verejnosti sprístupnený 2,5 km úsek.  Vyvierajúca voda tu vytvorila trojpodlažný krasový jaskynný systém, ktorého podlažie a časť horných priechodov pokrýva voda s teplotou 19 stupňov celzia. Tento takmer 300 metrový úsek je možné prejsť na loďke. Do jaskyne sa dostanete 75 schodmi vedúcich z ulice, jeho najväčšia sála Lóczy je dlhá takmer 20 metrov, široká 3-5 metrov a dosahuje výšku 8 metrov. V tejto a aj v ďalšej Batsányi sále môžete vidieť jaskynné dutiny v ich pôvodnej kráse, ako ich vytvorila vyvierajúca voda.

Ojedinelosťou jaskyne je okrem nádherného pohľadu a jedinečnej atmosféry, aj skutočnosť, že teplota jazierok bola omnoho vyššia ako teplota studní na okolí, a tak je aj teplota v jaskyni vyššia. Jazerná jaskyňa je spojením vzácnych geologických, genetických, hydrologických a biologických hodnôt a preto je od roku 1982 vyhlásená za mimoriadne chránený prírodný výtvor.

9. Veszprém – korunovačné sídlo uhorských kráľovien

Na ceste zo Siófoku do Bratislavy sme sa zastavili v meste Veszprém s tisícročnou tradíciou a čulým kultúrnym životom. Jeho názov pochádza pravdepodobne zo slovanského osobného mena Bezprym. Dočítali sme sa, že jeho význam môže byť - násilný, opovážlivý, neznášanlivý. Ešte v 16. storočí bol názov Bezperim a ešte v 20. storočí miestni Slováci mesto volali Bezperín. Po tom, ako toto územie, kedysi súčasť rímskej provincia Panónia, obsadili Maďari spolu s Ostrihomom a Stoličným Belehradom, patril k najstarším kamenným hradom. Od roku 1009 tu sídli biskupstvo a od roku 1993 arcibiskupstvo.

Veszprém bol tiež obľúbeným mestom kráľovnej Gizely Bavorskej, manželky kráľa Štefana, ktorá má zásluhu aj na výstavbe katedrály svätého Michala na hrade. Keď sme vstúpili do tohto svätostánku, okamžite na nás zakývala staršia pani, aby sme si vyšli na schodisko a pozreli si relikviu vo vitrínke. Vyrazili sme so záujmom vpred. Usmiala sa a nás a s hrdosťou nám povedala, že je to časť ruky kráľovnej Gizely Bavorskej, ktorá zomrela v roku 1060. Toto miesto sa stalo obľúbeným pútnickým miestom. V súčasnosti je považované za maďarskú národnú svätyňu. Po stáročia boli maďarské kráľovné korunované veszprémskym biskupom aj preto sa Veszprému dodnes hovorí „mesto kráľovien“.

10. Pannonhalma – kláštorný komplex zapísaný v UNESCO

Keď sme si dopozerali kláštorný komplex vo Veszpréme, chystali sme sa na poslednú zastávku na ceste do Bratislavy, ktorou mal byť Gyor. Nebola však zďaleka poslednou. Po ceste sme z auta zahliadli akýsi obrovský kláštor na kopci a tabuľu, že sa blížime do obce, v ktorej sa nachádza unikátny monument zapísaný do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Rozhodnutie bolo jasné. Pannonhalma mala prednosť pred Gyorom. Vôbec sme o tomto mieste nevedeli a ani nepočuli. Nikto mi o ňom nikdy nerozprával a nikdy mi ho nikto neodporučil ako ideálny tip na výlet. Zostal som zaskočený, veď je to sotva hodinka cesty autom z Bratislavy. Naše povedomie o južných susedoch je naozaj veľmi chabé, musím s poľutovaním konštatovať. Dostali sme sa na vrchol, zaparkovali auto a šli objavovať neznáme a nepoznané. Kláštor stále žije, bratia benediktíni vedú v kláštore internátnu strednú školu s najlepšími výsledkami v Maďarsku. Vyzeralo to, ako keby sme sa nachádzali v škole Harryho Pottera. Okrem iného sa tu produkujú bylinkové čaje, podľa stáročných receptov vyrábajú bylinné likéry, čokoládové pralinky a levanduľový olej. Benediktíni sú veľmi pokrokoví, prevádzkujú elektráreň na biomasu a solárne panely. A keďže kláštor je od roku 1996 zapísaný do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, venujú sa v 21. storočí aj cestovnému ruchu. Kláštor ročne navštívi vyše stotisíc turistov.

Kláštor stál na tomto mieste, na hore svätého Martina, od roku 996. Vtedy sa tu na pozvanie zemského kniežaťa Gejzu usadili mnísi z Česka. Kráľ Štefan I. im neskôr udelil práva a privilégiá a priznal aj financie, aby mohli slúžiť ako kresťanská misia na východe Európy.

Pýchou kláštora je knižnica s 360 000 knihami. Najstaršou knihou je rukopis biblie z 13. Storočia. Uchovávajú tu aj najstarší originálny rukopis v maďarčine – zakladajúcu listinu kláštora v Tihany z roku 1055.

V Pannonhalme mnísi produkujú hlavne biele vína. Všetky stoja za ochutnanie. Absolútna špecialita je biele víno hemina. Patrón rádu mníchov z Pannonhalmy, svätý Benedikt, kedysi napísal: víno sa pre mníchov nehodí, ale nie je úplne na škodu. Podľa nepísaných pravidiel rádu si každý mních môže dať denne jednu heminu vína. No a koľko to vlastne je? V skutočnosti to nie je nijaká presná mierka. Je to množstvo, ktoré človeka priblíži k Bohu, ale neodpúta od neho samého. Množstvo, ktoré obohatí nášho ducha, ale neponíži nás.

11. Gyor - na skok od Bratislavy

Po tom, ako sme po ceste do Bratislavy neplánovane navštívili Veszprém a Pannonhalmu, nám už neostalo veľa času na Gyor. Avšak, nevzdali sme to. Zaparkovali sme auto a šli sa poprechádzať do historického centra. Boli sme už dosť vyčerpaní a tak sme si dali take away coffee na posilnenie. Gyor má veľmi pekne zachovalé historické jadro, jednu krásnu remeselnícku uličku. V tom čase sa tam akurát natáčal nejaký film, alebo reklama, tak nás tam nepustili. Mesto má naozaj veľmi príjemnú atmosféru a určite stojí za návštevu počas víkendu. Nachádza sa len 80 od Bratislavy.

 

Týždňová dovolenka na Balatone a v jeho okolí nás nesmierne obohatila a prekonala naše očakávania. Pred dvoma rokmi sme boli v Čechách na Morave. Bola to rovnako dokonalá letná dovolenka, na ktorú radi spomíname. V našom okolí u našich susedov sa nachádza mnoho krásnych miest, o ktorých vôbec netušíme, nie sme dostatočne informovaní. Dávame prednosť populárnym destináciám, či už ide o Londýn, Paríž, Rím a pod. pritom máme toľko nádhery priam za rohom. Nebolo by na škodu zriadiť nejaký spoločný portál v rámci V4 a organizovať zájazdy do susedných krajín a lepšie tak spoznávať našu spoločnú históriu, tradície, prírodu a nachádzať tak to, čo nás spája a nie rozdeľuje. 

 

Späť