Čabiansky klobásový festival

06.08.2017 16:25

Hody na maďarský spôsob: Čabiansky klobásový festival

Naši južní susedia sa vždy prezentovali dobrým jedlom, kvalitným vínom a skvelou zábavou. Návšteva v typickej čárde sa vám nepochybne nadlho vryje do pamäte. Chytľavé maďarské piesne a k nim niečo dobré pod zub. Ak však chcete toto všetko zažiť vo veľkom, vyberte sa na niektorý z ich festivalov. Napríklad v októbri sa chystá veľká oslava slávnej čabianskej klobásy. Verte tomu, že tak dobre, ako chutí táto domáca, už nebude chutiť žiadna iná pochúťka nesúca podobné meno. Pretože ten pravý recept si úzkostlivo stráži každá z rodín. 

Štvordňové oslavy

 

Domovom lahodnej čabianskej klobásky je Békéscsaba. Tento rok sa tam bude konať už 18. ročník klobáskového festivalu. Gurmáni si prídu na svoje aj počas tohtoročnej jesene, keď sa počas štyroch dní môžu tešiť na rôzne podujatia, súťaže a hlavne na dobé jedlo v spojení s lahodným vínom a tunajšou pálenkou. Čabianske slávnosti sa začnú už vo štvrtok 23. októbra, no to hlavné sa odohrá počas víkendu. Vstupné na jeden deň je 1000 forintov a na celé podujatie 2500 forintov. Deti do 6 rokov majú vstup zadarmo.

Počas každého dňa sú pripravené vystúpenia živej hudby. Tá bude nielen tradičná maďarská, ale tešiť sa môžete aj na súčasných interpretov. Pripravené sú špeciálne podujatia pre deti. Tie si môžu spolu so starými rodičmi zasúťažiť aj vo výrobe klobások. Na jarmoku si zakúpite okrem tradičnej čabianskej klobásy aj iné produkty od domácich výrobcov a pestovateľov. Pripravené sú aj ochutnávky vín. Môžete sa zúčastniť charitatívnej aukcie. Predvádzať sa budú ľudové tance, zvyky, hry, uvidieť môžete aj tradičnú zabíjačku a predovšetkým výrobu klobás. Ak sa však tešíte na to, že si odnesiete aj nejaký dobrý recept na ich domácu výrobu, budete sklamaní. Výrobcovia vám ich len tak ľahko nedajú, pretože si ich uchovávajú pre ďalšie generácie.

Zaujímavosti v okolí

 

Keď sa vyberiete na festival sami, budete mať aj dostatok času urobiť si popri ňom aj vlastný program. V jeho okolí nájdete totiž hneď niekoľko zaujímavostí. Krásne je aj samotné mestečko Békéscsaba, ktoré má niekoľko historických budov, pekne upravené centrum, zachovalé kostolíky a taktiež Slovenský pamiatkový dom. Ten mapuje históriu našich vzájomných vzťahov, ale má taktiež najrozsiahlejšiu zbierku významného maliara Mihály Munkácsyho. V neďalekej pálenici Zwack sa môžete pozrieť na proces výroby známej marhuľovej pálenky. A keď sa vám zažiada po oddychu, výnimkou nie je ani tento kút Maďarska, kde taktiež nájdete ďalšie kúpele. Termálna voda v kúpeľoch Árpád je vhodná pri viacerých zdravotných problémoch a okrem kúpania v nej sa môžete objednať aj na niekoľko zaujímavých procedúr.

 

 

Zdroj/autor: csabaikolbaszfesztival.hu 

Späť